Bakıda dollar satışına qadağa – Nə baş verir?
Tarix:8-01-2021, 10:54
Benzinin və dizelin qiymət artımından sonra bir çox sahələrdə bahalaşma hiss olundu. Eyni zamanda, ölkədə dollara tələbatda çoxalma müşahidə edildi. Hətta, dünəndən etibarən bəzi banklarda dollar satışına qadağa qoyulmasına dair məlumatlar da yayılır. Bu, onunla əlaqələndirilir ki, cəmiyyət xarici valyutanın bahalaşacağını düşünür, beləcə dollara təlabat artır.
Bəs real vəziyyət necədir, ölkədə devalvasiya gözlənilirmi?
Məsələ ilə bağlı bir neçə bankla əlaqə saxladıq. Azərbaycan Beynəlxalq Bankından bildirildi ki, bir fiziki şəxs müştəriyə nağd və nağdsız xarici valyutanın satışı üzrə limit bütün xarici valyutalar üzrə 20.000 (iyirmi min) manat ekvivalenti həddində təyin edilib və mübadilə saat 14.00-dək aparılır. Hazırda dolların alışı 1.6970, satışı isə 1.7020 AZN təşkil edir.
“Günay Bank”dan bildirildi ki, hazırda dollar satışı həyata keçirilir. Satış qiyməti nağd şəkildə 1.7025, nağdsız isə 1.7050 AZN təşkil edir. Həmçinin, məzənnə bəzi filial və şöbələr üzrə fərqli təyin edilə bilər.