Bakıda yumurtanın qiymətində yenidən bahalaşma müşahidə olunur
Hazırda yumurtanın 1 ədədinin satış qiyməti 0.12 AZN təşkil edir.
Bir neçə ay əvvəl yumurta 8 qəpiyə qədər ucuzlaşmışdı. Amma bazarlarda yumurta yenə qalxıb.
Təbii ki, yumurtanın bahalaşması toyuq məhsullarının qiymətinə də təsir edə bilər. Ölkədə durmadan bahalaşma davam edir. Ölkəyə idxal olunan məhsulların qiymətində artım daha fantastik müşahidə olunur.
Mağaza sahiblərinə qeyri-rəsmi tapşırıq gəlib. Onlara göstəriş verilib ki, qiymət artımı sakit və mərhələli şəkildə həyata keçirilsin.
Bununla da əhalidə panika və ajiotaj yaranmasın. Nəticə etibarı ilə istehlakçı hər gün mağazaya daxil olanda yeni tariflərlə qarşılaşır. Ancaq görünür ki, təkcə idxal deyil, yerli məhsullar da artmaqdadır.
Bazarlarda, yarmarkalarda, supermarketlərdə qiymətlər əl yandırır. Aztəminatlı ailələr, məcburi köçkünlər, minlərlə işini itirmiş, az maaşla dolanan, ünvanlı sosial yardım hesabına sürünən ailələr var ki, normal bazarlıq etməyə imkan tapmır.
Korrupsiya və Qanun saytı İqtisadiyyat Şöbəsinin verdiyi xəbərə görə, bildirir ki, imkanlı, vəzifəli adamları bu vəziyyət narahat etmir.
Onlar uşağına, ailəsinə istədiyi naz-neməti almağa gücü çatır. Bizim kimilər isə bir qarın çörəyə möhtacdır. Bir çox ailələrdə kişilər fəhlə işləyib günə 5-10 manat qazanır.
Ölkədə işsizlik baş alıb getdikcə, bahalaşma davam etdikcə aztəminatlı ailələrin, imkansız insanları, təqaüdçülərin, köçkünlərin və şəhid ailələrinin və digər təbəqə insanların iqtisadi vəziyyəti daha da ağırlaşır.
Ekspertlər bildirirdilər ki, iqtisadi gərginlik 2017-ci ildə də davam edəcək. Hətta ola bilsin ki, bu gərginlik daha sərt formada olsun. 2017-ci ildə yüksək inflyasiya ölkənin makro iqtisadi sabitliyinə problem yaradacaq.
Bu, qiymətlərin qalxmasına səbəb olacaq. Həmçinin maaşların qiymət artımına adekvat olmadığı aydın şəkildə hiss olunacaq. Bu da sosial gərginlik yaradacaq və əhalinin sosial vəziyyətinin pisləşməsinə gətirib çıxaracaq.