Azərbaycanda vərəm xəstələrinin sayı açıqlanıb
“Azərbaycanda 8 000-ə qədər vərəm xəstəsi qeydiyyatdadır. Onlardan 4 000-dən bir qədər artığı yeni xəstədir”.
APA-nın xəbərinə görə, bunu Elmi-Tədqiqat Ağ Ciyər Xəstəlikləri İnstitutunun direktor müavini İradə Axundova deyib.
O bildirib ki, 2015-ci ildə ölkədə 100 000 nəfərə 3,8 insan vərəmə görə həyatını itirib: “Ağ ciyər xəstəlikləri, əsasən vərəm xəstəliyi iqtisadi duruma bağlı xəstəlikdir. Biz iqtisadi cəhətdən yüksək vəziyyətdə olan ölkələrə yaxınlaşdığımız üçün vərəmə xəstələnmə, vərəmdən ölüm əhali arasında azalıb”.
Direktor müavini qeyd edib ki, son 5 ildə ölkədə vərəm xəstəliyinin dinamikasında müsbət dəyişikliklər qeydə alınıb: “2010-cu ildə 100 000 nəfərə 53,5 xəstələnmə var idisə, 2015-ci ildə bu 100 000 nəfərə 41,3-dək azalıb. Ümumilikdə ölkə üzrə ocaqlı vərəm formalarının artması, infiltrativ vərəm formalarının azalması, gecikmiş, yayılmış vərəm formalarının sayında isə stabilləşmə müşahidə olunur”.
İ. Axundova onu da qeyd edib ki, son illər ərzində uşaqlar və yeniyetmələr arasında xəstələnmənin azalması müşahidə olunur.